Gardening

סיפורי גינות

המרפסת השופעת על גג בפתח תקווה

 

סיפור הדירה: ודים לוי בעלים של גינת גג בפתח תקווה, הגיע לבוסתניקה דרך ידידה שהמליצה עלינו, הוא חיפש מישהו שיודע מה הוא עושה, מבין עניין ויוכל לשקם את גינת המרפסת שלו, ולהכניס אליה מלא צמחי מאכל.

 

כשהוא סיפר לנו שתמיד הייתה לו חולשה לעצי פרי וצמחי מאכל, הבנו שאנחנו עשויים מאותו החומר והתחלנו לתכנן יחד במרץ גינת מאכל שופעת ומרשימה במרפסת המרוצפת בגג בניין בפתח תקווה, תוך תכנון משותף של אדניות שישתלבו היטב במראה הכללי של המרפסת.  

 

על שיתוף הפעולה:

ודים:"החוויה של העבודה עם בוסתניקה היא מצוינת, אני מאוד מרוצה מהתוצאה ונהנה משיתוף פעולה מלא של כל הצוות. תמיד גידלתי צמחים , אבל היה חסר לי ידע, וזה לא הצליח. עכשיו הכל גדל בלי סוף, אני אפילו לא מספיק לאכול את כל מה שגדל שם. הכל נראה יפה ורציף, בנוי ומנוקז היטב.אני אוהב את הגינה, נהנה לצאת החוצה יותר, ובכל יום אני מתרשם ממנה מחדש."

הדירה בלב תל אביב

 

סיפור הדירה:

ממש בלב תל אביב, ברחוב שקט החבוי מאחורי קינג ג'ורג' ההומה, נמצא בניין דירות תל אביבי. הפער בין הכניסה האפרורית לבין דירת הגג המרווחת והמעוצבת של משפחת זק מורגש היטב. הדירה מתפרשת על שני מפלסים מהם נהנים ההורים וילדיהם המתבגרים ועל מרפסת גדולה שזכינו לקחת תחת חסותינו (מלשון חסה) חלק מהמרפסת הוא גם משרד ביתי פתוח שנהנה גם הוא מגינת המרפסת השופעת.

בכל היבט של עיצוב הבית בלב העיר ניכר הרצון של המשפחה לניצול מיטבי של השטח, וכך גם במרפסת הגג המרווחת שמשמשת את בני הבית בכל שעות היום למנוחה, הירגעות ועבודה. ענת רצתה גינה שופעת צמחי מאכל ותבלינים מיוחדים כדי לשלב בבישולים ובארוחות המשפחתיות הנערכות על הגג.
 

בוסתניקה במרפסת:

בגינת הגג השופעת השתמשנו באדניות עץ רחבות מהממות שמקיפות את המרפסת וכן באדניות מוגבהות התלויות מן המעקה החוצה.

בני הבית אוכלים המווון מהגינה. בגינה יש כמה פינות ישיבה עם שפע של צמחי מאכל ועצי מאכל ונוי (פיטנגו, לימון, לימקוואט וזית

ענת:" אני מתה עליך ואני מתה על זה שאתה בא לפה! הכל נעשה בצורה הכי מקצועית ואתם תמיד נעימים ועונים על כל השאלות, אני מאוד נהנית מהגינה ואנחנו משתמשים די הרבה בתוצרת , בקיץ אנחנו כבר לא קונים עגבניות שרי :)"

המרפסת היפואית

 

סיפור הדירה:

הזוג שריד הם זוג צעיר שמתגורר עם ילדיהם הקטנים בדירתם הנעימה ביפו. את ההשראה להפוך את המרפסת שלהם לגינת מאכל שופעת הם קיבלו מזוג חברים שבמרפסתם צומחת גינת בוסתנ-יקה לתפארת. בגינה שהקמנו ללחן ונתן ניסינו לשמור על האופי הצעיר והמשפחתי של הבית, האדניות משתלבות היטב מסביב למרחב של בילוי ומשחק. השתמשנו באדניות שיש סינטטי בצבע אפור בטון, במיקומים וגבהים שונים, מה שעזר לנצל היטב את שעות השמש המוגבלות במרפסת ואת המרחב הנתון.

אחד הדברים האהובים עלינו הוא לשלב עצי פרי מיוחדים בגינה, שנותנים ערך מוסף ומוסיפים ייחודיות וטעם- בגינה הזאת למשל נשתלו -
אמברלה ננסית, תפוח מים, קרמבולה מתוקה, גויאבה ננסית, ריו גרנדה צ'רי, שיזף סיני ומונסטרה דליסיוסה. כולם מתאימים לתנאי המרפסת הייחודיים.

בוסתניקה במרפסת:

לחן: "העבודה מול אייל והצוות של בוסתניקה תמיד נעימה, מגיעים אלינו חבר'ה ממש טובים הביתה! יש לי את הגינה כבר חצי שנה, הגענו בעקבות חברים טובים ואני ממש מרוצה, כבר לא קונה ירוקים בכלל, ואין ספק שהגינה שינתה את התפיסה שלי לגבי טריות האוכל ואוכל שנזרק. הכי כיף זה החיבור של הילדים לגינה, הם נהנים לקטוף ומזמינים גם את חבריהם. גם לארח זה תענוג- יושבים בחוץ, הגינה מרשימה ויש תמיד עניין סביבה."

הג'ונגל במרפסת האורבנית

 

סיפור הדירה:

הסיפור של ענת יערי עם גינת המאכל שלה התחיל לפני כמה שנים כשהיא הצטרפה לקורס לגידול מזון של בוסתניקה, מתוך רצון להתקרב לגידול צמחים למאכל. בהמשך היא הצטרפה גם לסדנאת ההידרופוניקה שלנו, ואז נפגשנו בביתה לתכנן עבורה גינת מאכל. מרפסת מוצלת יחסית ברחוב שלמה המלך בלב העיר, בקומה הראשונה, קרוב מאוד לרחוב, כשחדר השינה מוקף בחלונות הפונים אל המרפסת.

מתוך הרצון ליצור הסתרה והפרדה מהרחוב ומתוך ההסכמה של ענת לשיגעון שלנו תיכננו לה ג'ונגל של עצי פרי, תבלינים וצמחים שמלאו בחיים את המרפסת האינטימית.

בין עצי הפרי הממלאים את הגינה: אסרולה מתוקה, ריו גרנדה צ'רי, לימון יוריקה, תות פקיסטני, ספוטה שחורה, תפוח מים, שיזף סיני ועוד :)

בוסתניקה במרפסת:

המרפסת של ענת היא מאלו שגורמת לכם לעצור ברחוב - שפע של עצים וצמחים הנראים היטב מהרחוב ממלאים אותה ומשמחים גם את העוברים ושבים.

ענת: "העבודה על הגינה עם אייל היא חלק מתהליך של שינוי רחב יותר שעשינו בחיים, אני לומדת המון מאייל ונכנסתי לעולמות מרתקים של צמחי מאכל, שייקים, אוכל אורגני ועוד, ההבדל בין גינת הנוי הקודמת שלנו לגינה הנוכחית הוא עצום! שמים וארץ! כמה שפע ויופי, שנשקף מכל פינה בחדר השינה שלנו".

בוסתן פירות במרפסת

סיפור הדירה:

יואב טנג'יר תמיד התעניין בגידול צמחים וצמחי מאכל והגיע ללמוד בקורס של בוסתניקה לגידול מזון בעיר. כשעבר עם אשתו לדירה עם מרפסת ביפו, יחד עם אייל תכננו גינת מרפסת לטעמם של הזוג, עם המון צמחי מאכל וירוקים וגם צמחי נוי לבקשתה של אורטל. 

גינת המאכל של הזוג שתולה בתוך אדניות שיש סינטטי שמקיפות את המרפסת, ומלאה בעצי פרי ותבלינים, צמחי מאכל עונתיים וצמחי נוי.

בין עצי הפרי בבוסתן המרפסת ביפו- שיזף סיני, קרמבולה מתוקה, אסרולה, גויאבה תותית, תפוח ענה, לימון, אגס ספדונה.

בוסתניקה במרפסת:

יואב: " אנחנו מאוד נהנים מהעבודה עם אייל, אחלה אנשים ברמה אישית. אני יכול לספר גם על תקלה שהיתה שלא באשמתם, והם לקחו אחריות מלאה על התיקון שלה. הגינה נהדרת ויוצרת לנו פינה מאוד מיוחדת ומרשימה. אנחנו נהנים ממנה ואוכלים הרבה יותר ירוקים."

גינה פראית מול הים

סיפור הדירה:

לשגית ולר היתה בבית הקודם גינת קרקע פראית. כשהגשימה חלום ועברה לגור מול הים, חיפשה דרך לשמור על הירוק בעיניים ועל הטבע הקרוב אל הלב, גם בבניין רב קומות. בביקור אצל חברה שבבעלותה גינה של בוסתניקה, היא התלהבה מגינת המרפסת השופעת ופנתה אלינו. החיבור איתה היה מעולה, והמרפסות הקטנות שמול הים התמלאו באדניות הידרופוניות- מערכת הידרופונית מתקדמת המוסתרת בתוך אדניות- פתרון בהתאמה אישית, שיצר שפע ופראיות גם במרפסות הקטנטנות. הגינה של שגית מוכיחה לנו שגם קרוב לים ניתן לגדל צמחי מאכל רבים וליהנות מהם. שגית מעידה שהיא קונה פחות ירקות אצל הירקן, מספרת כמה היא נהנתה מהירוקים בחורף ואיזה כיף זה המגוון שקיים בקיץ.

 לקוחות מספרים 

אנחנו גרים בדירה, בלי אפשרות לגינה, אבל אייל בנה לנו גינת ירק באדניות גדולות במרפסת, ויש בה כל כך הרבה דברים טעימים ושימושיים, מנענע וחסות ועד השיח האהוב עלי וששנים רציתי- שיח עלי קארי, שכל פעם שאני מסתכלת עליו (ועל הגינה הזו בכלל) אני שמחה, וכל פעם שאני מבשלת עם הקארי הזה אני מרגישה קצת בהודו. אייל מקצועי, קשוב, סבלני ולא מקמץ בהסברים וטיפים. אני אחת ששואלת הרבה שאלות ומאד גרועה בתחזוקת צמחים, ובזכות אייל כבר מבינה קצת יותר (: 
ממליצה בחום!

שירה גלזרמן

testimonials.jpg