top of page
Gardening

סיפורי גינות

המרפסת של איילת

סיפור הדירה: דירה קטנה וקסומה בצפון ת"א שכמה מעט רואים מבחוץ, וכמה יופי ושפע נמצא בפנים.

לפני שאיילת הכירה אותנו היא ומשפחתה השתמשו במרפסת כמחסן וכמקום להניח בו את האופניים שלהם, אבל החלום על גינה שופעת היה שם.

אחרי עבודת תכנון דקדקנית וניצול בצורה חכמה של השטח עם מערכת הירדרופונית, אדניות ופינות ישיבה וכל זה במרפסת של 12 מ"ר הפכה המרפסת לגן עדן שופע שבו כל בני המשפחה מבלים ביחד, מטפחים, קוטפים, נהנים מירקות ופירות אורגניים וטריים ואפילו הכלבה שלהם מתה על המרפסת החדשה שלה (: 

המהפך שהמרפסת שלהם עברה משפיע על כל חלל הבית. הסלון הפך למואר יותר, וכמובן שהנוף של הצמחים במרפסת הוא גולת הכותרת של כל מי שיושב בסלון וצופה החוצה והארוחות הפכו בריאות וטעימות יותר.

בוסתניקה במרפסת: הקמנו מערכת הידרופונית בתעלות מרובעות לגידול ירקות בנפח משמעותי, שתלנו גינת מאכל ונוי באדניות.
השתמשנו במערכות מוסתרות בתוך ספסל מעוצב! ( מערכת השקייה מדושנת חשמלית, עם מחשב שמתחבר בוויפי לאינטרנט וקל לשלוט בו מרחוק ומיכל מים למערכת ההידרופוניקה כולל איחסון חומרים)

הצמחים ששתלנו: פיטנגו, גויאבה תותית, צמחי תבלין, שפע של פריחה, ירקות, מונסטרה דלסיוסיה.

המרפסת השופעת על גג בפתח תקווה

 

סיפור הדירה: ודים לוי בעלים של גינת גג בפתח תקווה, הגיע לבוסתניקה דרך ידידה שהמליצה עלינו, הוא חיפש מישהו שיודע מה הוא עושה, מבין עניין ויוכל לשקם את גינת המרפסת שלו, ולהכניס אליה מלא צמחי מאכל.

 

כשהוא סיפר לנו שתמיד הייתה לו חולשה לעצי פרי וצמחי מאכל, הבנו שאנחנו עשויים מאותו החומר והתחלנו לתכנן יחד במרץ גינת מאכל שופעת ומרשימה במרפסת המרוצפת בגג בניין בפתח תקווה, תוך תכנון משותף של אדניות שישתלבו היטב במראה הכללי של המרפסת.  

 

על שיתוף הפעולה:

ודים:"החוויה של העבודה עם בוסתניקה היא מצוינת, אני מאוד מרוצה מהתוצאה ונהנה משיתוף פעולה מלא של כל הצוות. תמיד גידלתי צמחים , אבל היה חסר לי ידע, וזה לא הצליח. עכשיו הכל גדל בלי סוף, אני אפילו לא מספיק לאכול את כל מה שגדל שם. הכל נראה יפה ורציף, בנוי ומנוקז היטב.אני אוהב את הגינה, נהנה לצאת החוצה יותר, ובכל יום אני מתרשם ממנה מחדש."

הדירה בלב תל אביב

 

סיפור הדירה:

ממש בלב תל אביב, ברחוב שקט החבוי מאחורי קינג ג'ורג' ההומה, נמצא בניין דירות תל אביבי. הפער בין הכניסה האפרורית לבין דירת הגג המרווחת והמעוצבת של משפחת זק מורגש היטב. הדירה מתפרשת על שני מפלסים מהם נהנים ההורים וילדיהם המתבגרים ועל מרפסת גדולה שזכינו לקחת תחת חסותינו (מלשון חסה) חלק מהמרפסת הוא גם משרד ביתי פתוח שנהנה גם הוא מגינת המרפסת השופעת.

בכל היבט של עיצוב הבית בלב העיר ניכר הרצון של המשפחה לניצול מיטבי של השטח, וכך גם במרפסת הגג המרווחת שמשמשת את בני הבית בכל שעות היום למנוחה, הירגעות ועבודה. ענת רצתה גינה שופעת צמחי מאכל ותבלינים מיוחדים כדי לשלב בבישולים ובארוחות המשפחתיות הנערכות על הגג.
 

בוסתניקה במרפסת:

בגינת הגג השופעת השתמשנו באדניות עץ רחבות מהממות שמקיפות את המרפסת וכן באדניות מוגבהות התלויות מן המעקה החוצה.

בני הבית אוכלים המווון מהגינה. בגינה יש כמה פינות ישיבה עם שפע של צמחי מאכל ועצי מאכל ונוי (פיטנגו, לימון, לימקוואט וזית

ענת:" אני מתה עליך ואני מתה על זה שאתה בא לפה! הכל נעשה בצורה הכי מקצועית ואתם תמיד נעימים ועונים על כל השאלות, אני מאוד נהנית מהגינה ואנחנו משתמשים די הרבה בתוצרת , בקיץ אנחנו כבר לא קונים עגבניות שרי :)"

המרפסת היפואית

 

סיפור הדירה:

הזוג שריד הם זוג צעיר שמתגורר עם ילדיהם הקטנים בדירתם הנעימה ביפו. את ההשראה להפוך את המרפסת שלהם לגינת מאכל שופעת הם קיבלו מזוג חברים שבמרפסתם צומחת גינת בוסתנ-יקה לתפארת. בגינה שהקמנו ללחן ונתן ניסינו לשמור על האופי הצעיר והמשפחתי של הבית, האדניות משתלבות היטב מסביב למרחב של בילוי ומשחק. השתמשנו באדניות שיש סינטטי בצבע אפור בטון, במיקומים וגבהים שונים, מה שעזר לנצל היטב את שעות השמש המוגבלות במרפסת ואת המרחב הנתון.

אחד הדברים האהובים עלינו הוא לשלב עצי פרי מיוחדים בגינה, שנותנים ערך מוסף ומוסיפים ייחודיות וטעם- בגינה הזאת למשל נשתלו -
אמברלה ננסית, תפוח מים, קרמבולה מתוקה, גויאבה ננסית, ריו גרנדה צ'רי, שיזף סיני ומונסטרה דליסיוסה. כולם מתאימים לתנאי המרפסת הייחודיים.

בוסתניקה במרפסת:

לחן: "העבודה מול אייל והצוות של בוסתניקה תמיד נעימה, מגיעים אלינו חבר'ה ממש טובים הביתה! יש לי את הגינה כבר חצי שנה, הגענו בעקבות חברים טובים ואני ממש מרוצה, כבר לא קונה ירוקים בכלל, ואין ספק שהגינה שינתה את התפיסה שלי לגבי טריות האוכל ואוכל שנזרק. הכי כיף זה החיבור של הילדים לגינה, הם נהנים לקטוף ומזמינים גם את חבריהם. גם לארח זה תענוג- יושבים בחוץ, הגינה מרשימה ויש תמיד עניין סביבה."