top of page
Gardening

בלו(ג)סתניקה

על ירקות, צמחים , גינות מאכל ותרבות חיים ירוקה 

תחזוקה וטיפוח גינת מאכל עקרונות והשראה

רבים שואלים מדוע לטפח גינה? הרי בטבע היער "מטפל בעצמו" ללא התערבות אנושית.

שאלה זו גורמת לי לעצור ולחשוב כיצד להסביר לכם את חשיבות טיפוח גינה.

בכתבה הזו, אפרט מספר נקודות לתחזוקה שוטפת של גינה. טיפוח נכון יאפשר לכם ליהנות מהגינה לאורך זמן, ותפקידה לא מסתכם רק ביופי. גינה בריאה ומטופחת תורמת רבות לבריאותנו הנפשית והפיזית, משמשת כמקום מפגש חברתי, ואף מספקת מזון אורגני וטרי.

(עוד על השפעות גינת המאכל כתבתי במאמר אזור נטול לחץ >> https://www.bustanika.co.il/post/stressfreezone)


כשהצמחים גדלים ללא הכוונה מצידנו הם יפעלו לפי הכללים האקראים של הטבע ויעסקו בתועלות ובצרכים שלהם.

מצד שני אנחנו היינו רוצים שהם ישרתו אותנו, לא יפריעו למעבר או יניבו פרי, שתיהן תועלות בסיסיות ולא היינו מוותרים עליהן, כמו שלא היינו מוותרים על הבריאות של העץ מאותן סיבות.

בג'ונגל/בטבע הרבה צמחים מתים ולא מצליחים, מסתבכים בעצמם ועולים אחד על השני ועוד כל מיני הפרעות שפוגעות בהתפתחות שלהן לפי איזשהו עיקרון של אקראיות וניסוי וטעיה.

בגינה שלנו במיוחד כשהשטח מוגבל כמו אצל רובנו, היינו רוצים להשפיע על הצמחים.

בין אם במינימום תחזוקה או במקסימום- היינו רוצים לכוון אותם למקום שטוב להם וטוב לנו.

למשל אם רוצים גינה פרועה אז משתמשים בביטוי ג'ונגל וכאן אני מוסיף את הביטוי "מנוהל", ג'ונגל מנוהל שבו הצמחים לא יפגעו, בריאותם תישמר, הנבת הפירות תילקח בחשבון ומעבר נוח בין הצמחים יאפשר תחזוקה נאותה בקלות.

פרקטיות היא קריטית, הבנה היא מועילה להצלחה ואהבה לצמחים חשוב לשלב עם אהבת אדם ואדמה. אפשר שלא תהיה סתירה ביניהם:)


חשוב לטפח ולתחזק את הגינה לפחות פעמיים בשבוע, גם אם זה חצי שעה בשבוע. ויותר חשוב זה לשים לב ולהתבונן בגינה אחת ליום לחמש דקות עם התה/קפה בבוקר או אחה"צ כשעדיין מואר כדי שנוכל לשים לב לפרטים. כשאנחנו מבלים ושמים לב לגינה כל יום אנחנו יוצרים הרגל ויותר חשוב מזה חיבור פרקטי ורגשי לגינה. אנחנו שמים לב לתקלות לפני שהם קורות, אנחנו יכולים לצפות ולמנוע הרבה תופעות שיגרמו לרוב האנשים להגיד "כלום לא מצליח לי". זהו אחד העקרונות החשובים לגידול אצבעות ירוקות.


טיפוח הגינה זהו הרגל שעלינו לפתח. כאשר הגינה היא חלק מתרבות החיים, טיפוח הגינה נהפך להרגל, רוטינה להכניס ליומיום ומסורת פנימית שאנחנו מאמצים לעצמנו בצורה אקטיבית.


 1. התבוננות יומיומית בגינה- הרגל יומי, מדיטציית גינה ותשומת לב לפרטים בגינה חוסכת תקלות והפתעות אבל יותר חשוב מזה זהו בעצם הרגל פשוט וישים שמחבר אותנו לגינה שלנו.

 2. השקייה סדירה- השקייה סדירה היא מהותית לשגשוג הצמחים בגינה. אם יחסר לצמחים מים אז התפתחותם תתעכב משמעותית. תדירות ההשקייה היא הנושא המכריע להצלחת הצמחיה והתנובה קשורה באופן ישיר למוטיבציית המגדלים. 


 אנו ממליצים להתקין מערכת השקייה אוטומטית מהסיבות הבאות:

 • כדי לצמצם התייבשות ופגיעה בצמחים! גם זמן קצר של יובש פוגע בהתפתחות הצמחים וזהו אחד הגורמים העיקריים לאכזבה בגינה.

 • כדי למנוע בזבוז מים שנוצר על ידי השקייה עילית ולא מדוייקת

 • כדי לצמצם את שריפת הצמחים בשמש כשהמים נשארים על העלים ומגבירים את קרני השמש

 • כדי למנוע תופעות לא רצויות כמו ריקבון השורש כשמשקים קרוב מידי לגזע

 • כדי לתת השקיית עומק ולעודד את הצמח לשלוח שורשים לעומק - תומך בייצוב הצמח, בבריאות וחוסן בצורות שונות ומגדיל את נפח השורשים של הצמחים, במיוחד עצים ולא רק, כי בצינור מאוד קשה להגיע לעומק כמו טפטפות…


 1. בדיקת גלילי ביקורת פנויים.

 2. בדיקת מערכת השקייה ודישון לפחות אחת לחודש וכן תיקון פיצוצים ודליפות לפי הצורך.

 3. תשומת לב לכיוון הצמחייה- שמטפסים לא יעלו על צמחים אחרים או עמודי חשמל בלי כוונה.

 4. בין אדמה למיכלים יש הבדל משמעותי בצורת ההשקייה במיוחד בתדירות:

א. השקייה באדמה:

 • כדאי לוודא שהאדמה יבשה לפני ההשקיה או לפחות לא רטובה.

 • עדיף להשקות בבוקר כשהשמש פחות חזקה, לא מומלץ להשקות בערב ובלילה כדי לצמצם אפשרות לפטריות ומחלות.במקרים שנדרשת השקייה נוספת ביום אז עדיף בצהריים ולא אחרי ארבע.

 • השקו עד שהאדמה רוויה, אך לא ספוגה במים.

 • בחרו שיטה יעילה וחסכונית במים כמו השקיה בטפטוף.

 • עדיף באמצעות מחשב השקייה אמין, גם אם הוא יקר יותר מהחיקויים הזולים שמתקלקלים בדיוק באוגוסט כשצריך אותם! עקביות ויציבות ההשקייה היא מה שמאפשרת לצמחים לשגשג.

 • שימו לב לצרכים הספציפיים של כל צמח - הדרך הטובה ביותר להרגיש את הצמחים היא לשים לב אליהם ולחפש סימנים של חוסר או עודף מים.

            ב. השקייה במיכלים (אדניות, כדים ועציצים):

 • בחורף- אפשר לכבות השקייה רק כשהמצע באמת לח ולא כשיש גשם בתחזית אלא בפועל רטוב.- לכבות את ההשקייה רק אם נפח המצע מעל 100 ליטר אחרת עדיף להשאיר את ההשקייה פעילה מכיוון המיכל מתייבש מהר בגלל הנפח הקטן שמחזיק מעט לחות.

 • בקיץ- 

- לעיתים יש להשקות 2-3 פעמים ביום במיוחד כשהמיכל קטן או כשהצמח גדול.

- העיקרון המנחה הוא שהמצע לח ולא רטוב ולא כמה ליטרים הצמח צריך לקבל.

- תדירות ההשקייה חשובה יותר מהכמות כי המיכלים מתייבשים בין השקיות.

- גליל ביקורת מאוד עוזר לנו להבין כמה לחות/ מים יש במיכל ובלעדיו עדיף להכניס אצבע לעומק 10 ס"מ לפחות כדי להבין כמה לח המצע.


 1. דישון שוטף ותקופתי- מומלץ להשתמש בדשן אורגני, הוא חומר ממקור טבעי המכיל מינרלים זמינים לצמח. דשנים אלו עשויים מחומרים שונים כמו זבל יונקים ועופות שונים, רסק עץ, מיצוי אצות, שאריות מזון, גפת ענבים, ועוד. לרוב הם יעודדו חיידקים ומיקרואורגניזמים מועילים שחשובים מאוד להתפתחות הצמחים הרבה יותר מדשנים מינרליים (סינטטיים)


סוגי דשנים, תוספים ומיטיבי קרקע אורגניים-

קומפוסט – מטייב הקרקע האורגני הזול ביותר. מעולה בהכנת הקרקע לשתילה חדשה, או במידה ומעוניינים להכניס כמויות גדולות של חומר אורגני לקרקע ולשפר את מרקמה- כמו שנחוץ מאוד ברוב האדמות בארץ בשימושים הראשונים אחרי שנים של הזנחה ודחיסה.לא מתאים לשימוש במיכלים כי אינו זמין לצמחים מיד אלא דורש תהליך פירוק ולכן הוא אינו דשן אלא מטייב קרקע.


הומוס – למרות מחירו הגבוה יחסית, ההומוס הינו אופציה איכותית יותר ביחס לקומפוסט מכיוון שהוא נקי מחיידקים וחסר ריח, זמינות המינרלים בו טובה יותר, הוא מרוכז יותר מקומפוסט רגיל ולכן ניתן להפחית בכמות היישום; הוא יותר יציב וקיימת פחות סכנה לצריבות. בהשוואה לקומפוסט הנגיש במשתלות רגילות שלרוב אינו איכותי.


דשן אורגני מגורען בשילוב פטריית מיקוריזה - "פרפקט בלנד" – מעולה כאשר לא מעוניינים לסחוב שקים כבדים של קומפוסט או הומוס, אך כן רוצים להוסיף כמויות גדולות של מינרלים לקרקע. הדשן המרוכז מאפשר שחרור איטי של המינרלים ויישומו פשוט מאוד.


הומוס נוזלי ותוספים אורגניים נוזליים – מצויינים כאשר רוצים לספק הזנה ישירות לקרקע, לקליטה מהירה ע"י הצמח. גם במקרה זה היישום פשוט, מהיר וקל.


מוצרי KF, EM – כאשר ישנה בעיה שדישון בלבד לא פותר או שיש חוסרים מסויימים כמו מיקרו אלמנטים, או שאנו רוצים "לתת דחיפה" לצמחים, מומלץ לנסות מוצרים אלו. מוצרים אלו יכולים להחיות את הצמח והקרקע מחדש ולעזור להם להתמודד מול גורמי מחלה.


 1. גיזומים ודילול- גיזום הוא בין הפעולות המשמעותיות ביותר שנוכל לבצע בגינה כדי לכוון את הצמחים לתועלתנו ולטובת בריאותם. היא קריטית להתפתחות בריאה ולצמצום "מזיקים" ומחלות.

דילול צמחים בגינת מאכל הוא תהליך של הסרת צמחים עודפים כדי לאפשר לצמחים הנותרים לגדול ולהתפתח בצורה מיטבית.


 1. קטיף תדיר וליקוט- ירקות רבים עדיף לקטוף מוקדם מדי מאשר מאוחר מדי.

אל תפחדו לטעות! עוד חודש יגדל שם משהו אחר וכבר תהיו מנוסים יותר.

קטיף הוא חלק חשוב בגידול ירקות. זכרו להנות מהתהליך ומהתוצרים!


 1. שתילה וזריעה בתדירות מותאמת לגידולים ולגודל השטח יעזרו לנו לפתח ייבול מדורג ולא שהכל יבשיל בבת אחת.


 1. החלפת עונות מדורגת בגינת הירק ובגינת המאכל המשולבת מכיוון שאיננו מטפחים שדה ירקות למכירה אין לנו צורך להוריד את כל הצמחים בפעם אחת ויש לנו אפשרות ליצור תהליך החלפת עונות מדורג בו אנחנו מחליפים נקודתית צמחים שנגמרו, הולכים להיגמר או חלקי ערוגה שלמים שכבר לא מניבים מספיק - באיזורים אלה נתחח ונפרק גושי שורשים (באדמה נשאיר ובמיכלים נוציא), נכניס קומפוסט וחומרי הזנה וטיוב נוספים, ניישר ונשתול. כך נהנה מהגינה יותר ויותר.


12. התייחסות לעונות השנה

קבלו כאן מדריך מקוצר ומאויר בשיתוף *לוח שנה בגינה (https://www.shanabagina.com/) לירקות לפי עונות:

גינה ביתית

כשנטפח את הגינה שלנו בתדירות שוטפת נתחיל לשים לב לשינויי מזג האוויר ביתר תשומת לב- נהיה בחוץ יותר, כי נהיה מחוברים יותר לצמחים, כי מזג האוויר ישפיע מאוד על הצמחים ותשומת הלב הזו תניב לנו יותר פירות וירקות, גינה מרוצה יותר ושביעות רצון רבה יותר בעמלנו.

נגלה שמזג האוויר לא יודע מה התאריך בלוח השנה וגם הצמחים לא. נהיה רגישים יותר לימים המשמעותיים בעולם הצומח כמו ימי השוויון והיום הקצר והארוך בשנה (https://did.li/5UOCN)

שהם הביטויים האמיתיים שעל פיהם החגים והמועדים האנושיים מנסים להתיישר. בכך נכיר את מה שמשפיע באמת על הגינה ונוכל לצפות קדימה את המהלכים במשחק השח המהמם של החיים והצמחים:)


לסיכום- התבוננות יומיומית בגינה, טיפוח, תחזוקה שוטפת, גיזום והשקייה אלו פעולות קריטיות ומומלץ לבצען בתדירות גבוהה ולא רק פעמיים-שלוש בשנה, כמו שרבים חושבים בטעות. כך תוכלו להנות מגינה מניבה ובריאה בכל ימות השנה ואולי אפילו למצוא לכם תחביב חדש וכיפי (:


5 צפיות

Comments


bottom of page