top of page
Gardening

בלו(ג)סתניקה

על ירקות, צמחים , גינות מאכל ותרבות חיים ירוקה 

שבבי עץ - חיפוי הקרקע המושלם

יותר ויותר בעלי גינות מגלים את היתרונות הרבים של חיפוי קרקע באמצעות שבבי עץ בעיצוב הגינה הביתית.

חיפוי שבבי עץ מתאים לגינות פרטיות בהן קיים שטח גדול שזקוק להגנה.

הוא נוח לתחזוקה, משתלב בכל סוג של גינה ומספק משטח נוח להליכה.שבבי עץ הם למעשה חומר אורגני, טבעי וידידותי לסביבה המתאים לחיפוי כל סוגי גינות הנוי והמאכל ויוצר מראה מיוחד במינו.

הם מגנים על הצמחים ועל סביבתם ומאפשרים ספיגה טובה יותר של מי הגשמים, ובכך חוסכים בעלויות ההשקיה של הגינה וחשוב מכך מעלים את היכולת של הקרקע לספוג, יוצרים סביבת מחיה עבור מיקרואורגניזמין שהם קריטיים עבור קרקע בריאה וצמחייה בריאה וחלק חשוב מאוד מהמערכת האקולוגית שאנחננו רוצים לבנות בגינה שלנו


חיפוי כזה נותן לגינה מראה טבעי ופראי ומונע צמיחה של עשבייה בצורה מצוינת.

אם זה לא מספיק, החיפוי מעודד התפתחות של חרקים זעירים שנקראים מיקרו-פלורה המשפרים את תכונות הקרקע.

החיסרון העיקרי של חיפוי באמצעות חומר אורגני הוא שהחומר מתכלה לאורך זמן ומצריך חידוש כל שנתיים-שלוש לפחות, תלוי בעובי השכבה שנפזר.


יתרונות לחיפוי קרקע ברסק עץ:

 • סביבת מחייה לחיידקים ומיקרואורגניזמים שונים - קריטי עבור בריאות הגינה הביתית שלנו

 • תוך מעט חודשים ניתן לראות הבדל משמעותי בפוריות הקרקע

 • שמירה על לחות הקרקע: שבבי עץ פועלים כחיפוי טבעי ומסייעים בשמירה על הלחות באדמה, ובכך מפחיתים את הצורך בהשקיה תדירה. זה יתרון משמעותי מיוחד במדינה כמו ישראל, שבה יש ימים חמים רבים במהלך השנה, והתנדפות מים רבה בשעות מסוימות ביום.

 • ויסות טמפרטורת הקרקע: חיפוי של רסק עץ מאפשר לווסת את הטמפרטורה בקרקע, ולצנן גינות בימים חמים.

 • דיכוי צמיחת עשבים: עשבים שוטים משתלטים על משאבים של צמחים בגינות, וזה חשוב לרסן אותם. חיפוי של רסק עץ מאפשר לעכב ולדכא צמיחה של עשבים שוטים, והודות לכך הדשא והצמחים גדלים באופן מיטבי.

 • שיפור בריאות הקרקע: שבבי עץ מתפרקים עם הזמן, ומוסיפים חומר אורגני יקר ערך בחזרה לאדמה. זה משפר את בריאות, פוריות ומבנה הקרקע, ובכך מועיל לשגשוג של מיקרואורגניזמים מועילים ושורשי צמחים.

 • ידידותיות לסביבה: שבבי עץ מתכלים ומהווים אפשרות אורגנית ואקולוגית להקמת גינה. בכך רסק עץ גם מפחית את הצורך בדשנים סינטטיים וחומרי הדברה כימיים.

 • תוספת אסתטית לגינה: בתכנון הגינה הוסיפו שבבי עץ! הם מוסיפים טאץ' אסתטי נעים לגינה על ידי יצירת מראה טבעי וכפרי.

 • חיסכון לאורך זמן: שבבי עץ הם חסכוניים יותר בהשוואה לחומרי גינון אחרים כמו חצץ או אבני טוף, ומאפשרים לחסוך כסף רב לאורך זמן.ישנם כמה סוגים שונים של חיפוי קרקע צמחי ואפרוט אותם כאן מהדק, שמתפרק מהר יותר, אל העבה, שמחזיק יותר זמן:

 1. רסק גזם - לרוב ניתן למצואיתרונות - זול מאוד, מעודד פטריות וחיידקים מועילים לקרקע ולצמחים, ניתן להשתמש על ערוגה כי דק יחסיתחסרונות - מתפרק מהר ודורש החלפה תדירה, לרוב מלא בפלסטיקים ופסולת כי זהו תוצר של פינוי גזם מוניציפלי בו רבים זורקים גם זבל ולא רק צמחים לצערינו.

 2. רסק יער - זהו תוצר לוואי של דילול יערות קקל המורכב ברובו מאורנים. הכולל גם ענפים וגם עלים גרוסים יחדיו כך שהוא יוצר מרקם מאוד לא אחיד בקרקע שמתפרק בצורה לא אחידה ולא נוח לדרוך עליו בגלל הפרשי הגדלים יתרונות - זול יחסית ואפילו ניתן לאסוף בחינם ביערות קק"ל (צרו קשר עם היערן הקרוב למגוריכם דרך אתר קקל) זמין, נקי מפסולת. חסרונות - לא נוח לדרוך ומתפרק בצורה לא אחידה. שבבי עץ אמנם יעלו קצת יותר אבל יתנו לנו שילוב הכי מוצלח בין נוחות ואורך חיים

 3. קליפות אורן - באיכות דומה לשבבי עץ ואפילו יותר איכותי ומאוד יפה רק שעולה הרבה יותר. מה שחשוב לשים לב שזה זמין במשתלות רגילות ולפעמים כשצריך לחפות שטח קטן זה כן יכול להיות משתלם כי מתקזז עם עלות ההובלה.
אז למה דווקא שבבי עץ?

שבבי עץ (לרוב אקליפטוס) מגיעים אחידים ונוחים לדריכה, שלא כמו רסק יער שמגיע בדר"כ עם ענפים ועלים שאמנם נראים טבעיים ויפים, אך הם לא נוחים לדריכה ולא ניתן להניח עליהם ריהוט חוץ.

בנוסף הם ידועים בהתפרקות האיטית שלהם ביחס לרסק גזם שבדר"כ עירוני ומלא בפלסטיקים המתפרקים מהר יחסית, כך שהם יחזיקו ליותר זמן ביחס לשבבים מגזם עירוני.


בוסתניקה מציעים לכם ייעוץ בכל מה שקשור לטיפוח והקמת גינות  ונשמח לעזור לכם להגשים את

גינת החלומות שלכם!

זמינים בטלפון 0523-588-350📞


2 צפיות

Comments


bottom of page